Město Soběslav, k rukám radních
V Soběslavi dne 27. 5. 2019
VĚC: Otevřený dopis radním města Soběslavi ve věci hlasování o návrhu akce GraffitEko
Vážená paní radní, vážení pánové radní!
Obracím se na Vás tímto otevřeným dopisem ve věci akce GraffitEko, o které jste hlasovali na svém zasedání 14. 5. 2019.
Na základě informace z Usnesení RM 14/2019, které bylo na internetových stránkách města Soběslavi publikováno o den později, jsem se dozvěděl, že akce GraffitEko nebyla odsouhlasena (usnesení č. 14/141/2019). Další informaci k tomuto usnesení jsem obdržel od tajemníka města pana Ing. R. Brylla na schůzi Komise životního prostředí a odpadového hospodářství (dále jen Komise ŽP a OH), jejímž jsem předsedou. Informace se týkala výsledku hlasování o akci. Hlasování bylo v poměru 3 hlasy pro, 3 hlasy proti, jeden člen Rady města (dále jen RM) se hlasování zdržel. K jednotlivým hlasům jsem však nedostal jména. Ta budou k dispozici až po zveřejnění zápisu z jednání RM, proto se na Vás nemohu obrátit jmenovitě.
K celé akci již bylo řečeno i napsáno mnohé. Máme za sebou ostatně již dva realizované ročníky a nadšení škol pro akci trvá, přesto však mi dovolte zopakovat pár informací.
Cílem GraffitEko je zvýšit povědomí o tématech životního prostředí, zdrojů a nakládání s odpady u dětí a mládeže v Soběslavi a propojit toto téma vhodným a jednoduchým způsobem s veřejným prostorem a jeho využitím. K veřejnému prostoru, který spoluutvářeli, mají totiž lidé zcela jiný vztah, než k prostoru, na jehož tvorbě neměli žádný podíl. Viditelným výstupem celé akce je pak ono malování na kontejnery na tříděný odpad. Zdaleka tedy nejde jen o zkrášlování nebo hyzdění veřejného prostoru, jak je akce občas zúženě interpretována.
Co je na celé akci zásadní a nemělo by být přehlédnuto, je skutečnost, že akce byla a je dobrovolná! I přes tento zdánlivý hendikep se do ní k dnešnímu dni zapojilo šest (!) soběslavských škol a vzdělávacích institucí.
Tradičně se zapojují studenti gymnázia, žáci obou základních škol, zapojila se základní umělecká škola, Rolnička a letos Domov mládeže při Střední škole řemeslné.
Mladí lidé i jejich učitelé a učitelky pracovali nad rámec svých povinností, promýšleli témata, tvořili v týmech a jejich díla prošla soutěží výtvarných návrhů. Byla tedy kriticky posouzena dalšími nezávislými lidmi, z nichž většina se věnuje výuce výtvarné výchovy nebo práci s mládeží.
V době, kdy z mnoha stran slyšíme o krizi školství a nedostatku motivace mladých lidí a žehráme tu i onde na nedostatek času, jsme byli v Soběslavi svědky naprosto dobrovolného zájmového spojení a propojení různých věkových skupin mladých lidí a různých typů škol (od speciálních škol Rolničky nebo ZUŠ, přes základní školy až po gymnázium nebo SŠŘ) v tvůrčí aktivitě. Soutěživě a přitom týmově. To je jádro GraffitEko!
Akci organizačně i materiálně zajišťoval spolek Soběslávka, pro město Soběslav nebyla akce spojena s žádnými náklady.
Od města Soběslav jsme požadovali jediné: příležitost a prostor pro realizaci vítězných návrhů.
Pro letošní rok byly zvoleny kontejnery u nádraží. Nevlídnou estetiku celého prostoru jistě zná nejen každý Soběslavák, ale i lidé přespolní. Soběslávka, jako pořadatel projektu, žádala o možnost umístit vítězné návrhy třetího ročníku právě na ony kovové kontejnery typu „Meva“ u nádraží. Nic víc, nic míň.
Podpora výtvarných návrhů veřejností byla v předchozích ročnících krásně vidět na internetových stránkách, kde byla možnost o návrzích hlasovat. Stejně tak byla vyjadřována na sociálních sítích a v neposlední řadě se i při samotných realizacích ve veřejném prostoru mladí malíři a malířky potkávali s kladným přijetím. Za celé dva ročníky nedostali organizátoři akce žádný negativní podnět a ani Komise ŽP a OH žádný takový podnět neprojednávala a nebyl jí ze strany občanů sdělen. Pouze dva radní se v loňském roce vyjádřili k celé akci negativně, ale neuvedli žádné občanské podněty. Jediné, o čem se hovořilo letos, když Komise ŽP a OH projednávala návrh na umístění vítězných návrhů 3. ročníku, bylo doplnění textové informace o tříděných komoditách na malované kontejnery, s čímž organizátoři nemají problém. Komise ŽP a OH o návrhu před předložením do RM též hlasovala a návrh většinou hlasů doporučila. Pochopitelně nemohu a nechci tvrdit, že se realizované návrhy všem líbí, jednak ono líbí/nelíbí je otázkou vkusu a jednak je jasné, že vždy se najdou hlasy, které budou tvorbu dětí a mladých lidí kritizovat. Pozitivní efekt celé akce ale podle mne jednoznačně převažuje a je doložitelný.
Navzdory všemu výše uvedenému jste se, vážení radní, na svém jednání 14. 5. 2019 rozhodli akci nepodpořit, tedy nedat mladým lidem prostor k realizaci vítězných návrhů, které vzejdou z letošního ročníku GraffitEko.
Rozhodli jste se v tomto případě odmítnout převažující pozitivní zkušenosti dvou realizovaných ročníků a také nevzít ohled na doporučení Komise ŽP a OH, která akci při svém hlasování doporučila čtyřmi hlasy z pěti.
Tento otevřený dopis Vám nepíšu proto, abych vám upřel právo na rozhodnutí, ale proto, abych Vás požádal o zdůvodnění Vašeho hlasování proti návrhu, případně zdůvodnění, proč jste svého hlasu nevyužili.
Těm pak z Vás, kteří návrh podpořili, velmi děkuji a Vaší podpory si cením!
S ohledem na výsledky Vašeho hlasování, které z mého pohledu vyznělo spíše jako nerozhodné, Vás pak všechny žádám, abyste znovu zvážili všechny dopady celé akce a neredukovali je na souhlas či nesouhlas s konkrétní grafickou podobou vítězných návrhů, protože ty si již svojí soutěží prošly.
Dnešní doba jasně ukazuje, že mladí lidé chtějí a mají mít příležitost mluvit do věcí veřejných a utvářet veřejný prostor. Podpořte je v tom, protože oni jsou budoucnost tohoto města! I tak nepatrná akce, jakou je GraffitEko, může mladým lidem ukázat, že je berete vážně jako partnery. Nebude Vás to stát vůbec nic, to oni budou věnovat svůj čas, um a úsilí a věřte, že jim výsledek není lhostejný.
Děkuji!
S pozdravem
Zdeněk KOZLÍČEK
koordinátor akce GraffitEko
Děkuji pane Kozlíčku za tento open source občanský postoj!
Takové to papalášské: my to víme nejlíp, známe i my ve Veselí. Jen předmět byl jiný. Při návrhu na rozmístění moderního umění ve městě, zaznělo i toto: …soch máme dost, proč utrácet za další….. Rada města se občas promění ve (Z)radu.
Děkuju za podporu a věřím, že radní ještě svůj postoj k celé věci přehodnotí.
Děkuji za ten otevřený dopis. Nečekané zamítnutí podpory akce ze strany města mne osobně velmi překvapilo a teď mám možnost dozvědět se důvody. Třeba pak to rozhodnutí rady města dodatečně pochopím .
Díky za zprávu! Uvidíme.
Po dlouhé době čtu něco co má smysl a vidím pouze pozitiva vážně nechápu důvody pro zamítnutí město to nic nestojí a vidět spojené úsilí dětí je v dnešní době malý zázrak velmi vám fandím a doufám , že nakonec uspějete !!!! S pozdravem Michal
Michale, moc děkuju za podporu!
Já myslím, že je to jednoduché. Už léta to u nás funguje tak, že co se nelíbí panu starostovi to se nedělá.
GraffitEko není bohužel výjimkou.