Betlém 2023

Vyprávění o tom, jak Kozlíček mystifikoval návštěvníky výstavy, aneb Proč by se betlémy neměly pojmenovávat nedůsledně. Řeč bude o betlému, který se prodává jako Betlém 2023. Jeho autorem je oustecký betlémář a legenda oboru Jaroslav Herain.

Betlém 2023, Jaroslav Herain.

Nepovedený tisk

2023 indikuje rok, kdy Muzeum v Ústí nad Orlicí betlém vydalo. Objednal jsem si jej u nich. Je vidět, že se v Ústí potýkají s problémy s tiskárnou, což mi i v muzeu avizovali. Tisk není úplně kvalitní, vypadá to, že se jim v tiskárně trochu rozjely barvy. Bohužel. Oustecká tiskárna byla dříve vyhlášenou betlémářskou tiskárnou. Ty časy už ale odnesla Tichá Orlice.

Klonování

Při vyřezávání betléma jsem si také všimnul, že některé prvky jsou prostě jen namnožené. Květiny, ovce… Když stejný kus vyřezáváte potřetí, prostě si toho všimnete. Tyhle detaily ale nevadí. Je to běžná praxe. Potřebujete-li do krajiny více stromů, do stáda více oveček. Úplně snadno si můžete dokopírovat, vrcholem toho mého grafického úsilí je pak zrcadlové/stranové překlopení. Nesmíte to samozřejmě přehnat, ale jedna nebo dvě ovce se v pohodě snesou a nikdo si toho nevšimne.

Souhra těchto chybiček v betlémových arších mě přiměla uvažovat o tomto betlému jako o kompilaci. A nikterak jsem nepátral, zda betlém náhodou nezachycuje nějaké konkrétní místo. Herainovy betlémy z Neratova, Prorubek nebo Orlických hor, to je samozřejmě jiná. Tam se hned mrknete, jak to v místě vypadá, nebo si to prostě pamatujete, když jste ono místo navštívili. Třeba takový Neratov, ten se zaryje hluboko do paměti. Betlém 2023 se vám zaryje nanejvýš rozjetou barevností a klonovanými ovečkami a květy. Biologova vsuvka – klonované ovce i rostliny nejsou ostatně nic nového, že?

O konci pohádky

A když se vás tedy návštěvníci výstavy ptají, jestli tenhle betlém je také odněkud – ve smyslu místopisu – odvětíte, že je to prostě taková autorova fantazie české krajiny. A tuhle pohádku omíláte postupně všem tazatelům. Dokud nenarazíte na Lachmanův Lanšperský betlém a nevšimnete si malého kostela v levém křídle tohoto trojkřídlého betléma.

A pak už jen zbývá podívat se do map na obrázky Lanšperka. A zjistíte, že jste všem celou dobu lhali. Posledním hřebíčkem do rakve pohádky o idealizované české krajině je poloha Lanšperka – je to kousek od Herainova bydliště, Ústí nad Orlicí. A jste doma!

Lanšperk

Nad Lanšperkem je novogotická kaple Nanebevzetí Panny Marie. Je tu i jistý namodralý podstávkový dům s lomenicí č. p. 13, a dům č.p. 12 (oba památkově chráněné). Je tu kříž poblíž hradu, který nápadně připomíná výklenkovou kapli a stojí mezi oběma podstávkovými domy.

Zkrátka až vám bude někdo podobně jako já namlouvat, že Betlém 2013 je nějaká fantazie, nevěřte mu. Je to Betlém z Lanšperka.

Kaple Nanebevzetí Panny Marie, Lanšperk. Foto: Girraffka
Lanšperk, pohled z hradu na pohlednici KČT z roku 1946
Domy č. p. 12 a 13, Lanšperk. Foto: Petr Dobroucký, Mapy.cz
Kříž v Lanšperku. Foto: Slávek Valenta, Mapy.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..